تبلیغات
معتادان دیروز عاشقان امروز - تنها راه درمان شیشه پیشگیری است نه ترك
دوشنبه 4 آذر 1392

تنها راه درمان شیشه پیشگیری است نه ترك

   نوشته شده توسط: آرش بهبودی(ب.دل)    

شیشه روانگردانی است كه مصرف آن خیلی زود شایع و شكل گیری قتل های خانوادگی یكی از پیامدهای آن شد: مردانی كه زنان خود را به دلیل توهم خیانت به قتل رساندند و زنانی كه باعث كشته شدن فرزندان خود پس از مصرف شیشه شدند. اگرچه آمار دقیقی از مصرف شیشه ارائه نشده است اما خبرهای این سال ها مربوط به اتفاقاتی كه در نتیجه مصرف شیشه منتشر می شوند، از رایج تر شدن مصرف شیشه در بین افراد می گویند. این ماده روانگردان آرام آرام و با تبلیغات مثبت بر روی آن بیشتر رایج شد. «ابتدا می گفتند برای تمركز اعصاب و لاغری مناسب است یا حتی برای ترك اعتیاد به مواد دیگر می توان از آن استفاده كرد.» اینها را مدیركل دفتر اعتیاد پزشكی قانونی به «اعتماد» گفت. دكتر محمدرضا قدیر زاده می گوید یكی از دشوارترین روش های ترك اعتیاد مربوط به مصرف شیشه است، خیلی از مصرف كنندگان آن بعد از ترك دوباره به آن روی می آورند، زیرا این مواد نه بر جسم بلكه بر روح مصرف كنندگان آن اثر می گذارد.
    او در پزشكی قانونی با آسیب پذیرترین افراد سر و كار دارد: افرادی كه خواسته یا ناخواسته درگیر ماده یی شده اند كه مسیر زندگی شان را تغییر داده به طوری كه به گفته غدیر زاده برگشت آنها به زندگی بسیار سخت و دشوار است. با او درباره اینكه شیشه چگونه در ایران رایج شد و چگونه خیلی ها هنوز نتوانسته اند آن را ترك كنند، گفت وگو كردیم.
    
    اساسا شیشه از كجا آمد كه ناگهان مصرف آن در بین مردم شایع شد؟
    متاسفانه حدود شش سال پیش ناگهان تولید شیشه در كشور رایج شد، تا قبل از آن شیشه از دیگر كشورها وارد كشور می شد. اما تولید شیشه در كشور باعث شد تا شیشه یی كه با قیمت 120 میلیون تومان از آسیای جنوب شرقی وارد كشور می شد، در تولید داخلی به قیمت كیلویی 5 میلیون تومان تمام شود. یعنی قیمت آن از قیمت تریاك نیز پایین تر آمد. بنابراین قیمت پایین شیشه، در دسترس بودن آن، توزیع راحت تر و خلاقانونی كه در ارتباط با برخورد با آن وجود داشت، موجب شد تا مصرف شیشه در كشور رایج شود.
    
    متاسفانه ابتدا درباره شیشه این طور شایع شد كه این ماده اعتیادآور نیست و حتی برای ترك هروئین و تریاك می توان از آن استفاده كرد و همین باعث شد تا برخی افراد بیشتر از آن استفاده كنند.
    حتی در بسیاری موارد افراد به دلیل بی خوابی بر اثر مصرف این ماده به آن روی آوردند، بسیاری از كارگرانی كه شب ها مجبور به بیدار ماندن هستند، به تصور اینكه این ماده به آنان كمك می كند، به آن روی آوردند، علاوه بر آن، این ماده در ابتدا تمركز افراد را بالامی برد و حتی موجب لاغری می شود، این اثرات مثبت باعث روی آوردن افراد به ویژه اقشاری مانند جوانان یا كامیون داران و كارگران به مصرف شیشه شد.
    
    در این مورد بررسی و پژوهش خاصی هم صورت گرفت؟
    یك بررسی نشان می داد در سال 88، میزان 40 درصد مراجعه كنندگان به كلینیك های ترك اعتیاد دولتی مصرف كنندگان شیشه و كراك بین سنین 20 تا 30 سال بودند. بررسی ای نیز در ارتباط با زنان انجام شد و نتیجه نشان داد مصرف شیشه بین زنان به شكل زیادی بالارفته و علت آن هم تبلیغات روی این ماده و عنوان كردن اینكه شیشه برای لاغری و افزایش میلی جنسی مناسب است بود.
    با این تفاسیر ناگهان مصرف شیشه در شهرهای بزرگ مهاجرپذیر، دانشجویی و كارگری افزایش یافت و حتی در شهرهای كوچك نیز كه مصرف سنتی مواد رایج بود، شاهد مصرف شیشه بودیم.
    
    آینده مصرف كنندگان شیشه چگونه است، آیا به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند یا زودتر از افراد دیگر از بین می روند؟
    مصرف كنندگان شیشه عمر طولانی دارند، اما مشكل آن است كه اگر فرد شش ماه به صورت مداوم شیشه را مصرف كند، سلول های مغزی او به این دلیل كه قابلیت تكثیر ندارد، از بین می روند و در طولانی مدت تبدیل به یك بیمار روانی می شود به طوری كه دیگر هیچ فعالیت اجتماعی ندارد و در بسیاری موارد آنان را در بیمارستان های روانی بستری می كنند. این افراد شبه بیماران اسكیزوفرنی می شوند، علایم هذیان در آنان ایجاد می شود، تصور می كنند چیزهایی به آنان الهام شده است و دایما فكر می كنند فردی دارد آنها را كنترل می كند یا یكی از افراد نزدیك شان به آنها خیانت می كند. به طوری كه در مواردی حتی همسر یا فرزند خود را می كشند.
    
    روش ترك این ماده چطور است، آیا روش آن نیز شبیه دیگر مواد مخدر است؟
    خیر، در حقیقت یكی از بزرگ ترین مشكلاتی كه در ارتباط با این ماده روانگردان وجود دارد، بحث روش ترك شیشه است. ما عمدتا برای ترك اعتیاد مواد مخدری مانند هروئین، تریاك، مرفین و كراك از متادون استفاده می كنیم زیرا فرد در زمان ترك و مصرف نكردن مواد در حالت خماری و نشئگی قرار دارد و با جایگزین كردن مرفین می توان این حالت را در فرد كاهش داد. با متادون و بوفره نرفین اثرات خماری را در فرد برطرف می كنیم و بعد دارو را نیز كم كم حذف می كنیم تا فرد عادت كند.
    اما در فردی كه شیشه مصرف می كند، فرد علائم خماری جسمانی ندارد و در نتیجه می تواند لحظه یی مصرف كند و مدتی دیگر مصرف نكند منتها در شیشه مساله یی كه وجود دارد این است كه این ماده علائم روانی و اثرات روحی روی افراد می گذارد. برگشت حالت روانی افراد پس از ترك نیز دشوار است و پس از ترك دچار مشكلات خواب هم می شود به این معنی كه به میزان زیادی می خوابد اما دایما حس می كند خواب كافی و لازم را نداشته و از خواب خود احساس لذت نمی كند. در عین حال فرد دچار افسردگی هم خواهد شد.
    با توجه به سردرگمی و آشفتگی روانی كه فرد دچار آن می شود و تجویز داروهای اعصاب در زمان ترك مصرف شیشه، زمان ترك ناراحتی زیادی می كشد و برای او بسیار سخت است. عمدتا نیز پس یك تا دو ماه بعد از شروع ترك، علائم منفی در افراد بار دیگر شروع می شود و ممكن است فرد چنان از این موضوع اذیت شود كه دوباره به مصرف آن روی آورد.
    
    یعنی این بیماری راه درمانی ندارد؟
    راه درمان دارد اما همان گونه كه اشاره كردم درمان آن عمدتا به صورت روان درمانی، بسیار طولانی و طاقت فرساست و مدت ترك آن از شش ماه تا چند سال طول می كشد.
    
    پس عمده افراد نمی توانند آن را ترك كنند و به آن رومی آورند؟
    بله متاسفانه بسیاری از افراد بعد از ترك دوباره به مصرف آن برگشته اند.
    
    آیا تنها در ایران روش ترك آن دشوار است و مساله به روز نبودن روش ها و مشكلات پیرامون آن است یا بسیاری از كشورها با این مشكل مواجه هستند؟
    خیر مصرف شیشه و ترك آن برای تمام كشورها مساله دشواری است و اساسا بحث درمان شیشه در همه جای دنیا نوپاست اما آنچه كشور ما را با مشكلات بیشتری مواجه كرده، تعداد مبتلایان به مصرف شیشه است كه در كشور ما تعداد آنان كم نیست و این مساله مشكل زیادی را به وجود آورده است.
    
    پس در نهایت چگونه باید با شیشه مبارزه كرد: آیا ترك راه حل مشكل افراد مبتلابه مصرف شیشه نیست؟
    پیشگیری از ابتلابه شیشه بهترین راه درمان است و تنها راه مقابله با آن برخوردهای قانونی با تولید كنندگان و توزیع كنندگان شیشه است. باید گفت در بحث درمان شیشه چشم انداز مناسبی نخواهیم داشت.


How can you get taller in a week?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:45 ب.ظ
If you would like to obtain a great deal from this post then you have to apply these methods to
your won blog.
What causes pain in the Achilles tendon?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:01 ب.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all of us you
actually understand what you are speaking approximately!
Bookmarked. Please also consult with my web site =). We will have a
link trade agreement among us
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:30 ب.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
Can stretching help you grow taller?
شنبه 14 مرداد 1396 08:14 ب.ظ
Ahaa, its good discussion regarding this piece of writing at this place
at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.
mirnalamattina.blog.fc2.com
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 04:19 ب.ظ
You could definitely see your skills within the work you write.
The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid
to mention how they believe. Always go after your heart.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:07 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is
a really well written article. I'll be sure to
bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.

I'll certainly return.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر